Темата за личните финанси се превърна в особено вълнуваща за мен, след като спрях да имам лични финанси. Т.е. след като излязох по майчинство. И сега, в края на второто ми майчинство, когато в професионално отношение се чувствам толкова нестабилна, колкото прохождащо дете, си задавам все повече въпроси. И осъзнах, че може би не съм сама... Затова, вместо да продължавам да питам само себе си, реших да попитам някой с повече опит и поглед върху темата. Обърнах се към Веселина Станева, моят любим финансов гуру в социалните мрежи, както я представям често на приятелки.
Открих случайно Инстаграм профила на Веси (@mama.talks.money), но неслучайно го следвам вече няколко месеца. В него тя говори открито за финанси на абсолютно достъпен език (а това е много важно за мен!), като много от темите са насочени именно към жени в майчинство или такива, които се връщат на пазара на труда. Говори за семейни бюджети, менажиране на финанси, отправя интересни предизвикателства към аудиторията си и съумява да създаде с лекота една общност, в която всеки се чувства добре дошъл, усеща подкрепа и разбиране и не на последно място - зарежда се с доза хумор!
Самата Веси има много интересна история, в която парите имат своето място, разбира се. Тя има 10-годишен опит в управлението на проекти и бизнес развитие основно в технологичната и e-commerce сфери. През последните шест години работи в технологична продуктова компания и фокусира вниманието си главно върху AI продуктово разработване и менажиране, както и върху стратегия и бизнес развитие. От около година и половина развива своя Инстаграм профил @mama.talks.money, като в същото време прави менторски сесии на тема лични финанси и бизнес развитие, помагайки на жени, които искат да повишат своята финансова култура и самочувствие или да развият нова или съществуваща бизнес идея. А освен всичко това успява да развива със съпруга си и семеен бизнес @hangon.handmade!
Разбира се, в цялото това изобилие от роли, тази на майка на близначки на почти 3 години я мотивира да дава най-доброто от себе си на всички фронтове.
А сега давам думата на Веси, за да говори за финанси така, както само тя може!
Жени говорят за пари - това скандално изречение ли е според теб? И говорим ли всъщност достатъчно за пари или напълно обратното?
Скандално не бих казала, но, за съжаление, се използва доста често с ирония от много мъже, малко като „жени шофьорки”. Факт е, че и за двете със сигурност има причини да се използват по този начин, но тук зависи само от нас да не оправдаваме такива изказвания, както и да не позволяваме да ни спират да говорим за пари и да се учим.
Често ме питат защо казвам, че имам страница за „лични финанси за жени” и какво им е различното на финансите за жени и мъже. Говоренето за пари и бизнес доста дълго е било предимно територия, в която основно мъжете се изявяват, но вече има достатъчно много примери за жени с успешни кариери, бизнеси и инвестиции. Те също са започнали от някъде, започнали са да говорят за пари и не са позволили на притесненията и клишетата да ги спират.
Та в този контекст женските разговори за финанси са доста по-различни от мъжките. Да, терминологията е една и съща, но психологията и емоциите са коренно различни. Как боравим с парите си е много повече психология, емоции и навици, отколкото знания за финансовите инструменти.
Защо е важно да говорим за пари? Много ми хареса едно твое видео в Инстаграм, в което казваш, че всеки трябва да има поне 1 приятел, с който може да говори открито за пари. Аз, да си призная, нямам такъв приятел и винаги темата е изглеждала табу.
Важно е да говорим за пари поради същата причина, поради която е важно да говорим за всичко друго, което смятаме че определя живота ни. Говорим постоянно за мъжете си , за децата си, за колегите си, за работата си… Влизаме в такива детайли за някои неща като цвета на пюрето и точния грамаж на млякото. Защо го правим? Приоритети, психология, навици, ценности, интереси… Причините са много и различни за всеки от нас, но обмяната на опит и знания е нещо, което е движило човека и обществото през годините назад.
Парите също толкова отдавна са били основен инструмент за обмен и търговия. Набавяме си нещата които искаме или от които се нуждаем с тях. В този контекст, ако искаме или се нуждаем от каквото и да било, за да живеем по-добър живот, определено не трябва да пренебрегваме разговорите за основния инструмент, с който си го набавяме. И ако нямаш приятел, с когото да говориш за пари - добре дошла в нашата общност, тук има вече няколко хиляди жени, които искат да говорят за пари и биха говорили с теб. :)
А дали семействата говорят достатъчно за пари помежду си? Общият семеен бюджет ли е по-доброто решение или всеки трябва да харчи това, което изкарва? Възможно ли е изобщо второто, когато се появяват и децата?
Не. Краткият отговор и на първите ти два въпроса. Семейните финанси са една много чувствителна тема и не става въпрос толкова дали се говори достатъчно, а как се говори.
Повярвай ми, има семейства, които „говорят” за пари ежедневно… И обикновено ги чуват всичките им комшии, когато го правят. Споровете и скандалите на тема пари са твърде често срещано явление в семействата, което предизвиква много напрежение, а често и раздели.
Въпрос на осъзнатост и желание е да повишим личната си финансова култура, както и умението си да комуникираме, за да можем в последствие да изградим добра връзка и диалог с партньора си на тази тема.
Относно семейния бюджет - съществуват всякакви варианти и никой не е подходящ за всички. Отново и тук трябва да има доста отворен диалог, за да се намери най-доброто решение за семейния бюджет, без значение дали има деца или не.
Моята гледна точка, е че трябва да се работи първо на ниво лично осъзнаване, знания и израстване и след това с партньора. Търсенето на външна помощ също е добър вариант, ако има доста конфликтни разбирания или липса на знания.
Кои са най-честите грешки, които според теб допускат хората, по отношение на своите пари и лесно поправими ли са?
Да приемат, че те просто не се „оправят с парите”, да не си следят разходите и да си мислят, че 10-20-50-100 лева са твърде малко, за да започнат да спестяват/инвестират. И трите неща от чисто практична гледна точка са лесни за решаване, но от психологическа гледна точка могат да отнемат много време и осъзнаване.
Ти кога започна да развиваш съзнато своята финансова култура и как?
Преди около 6-7 години. Наложи ми се да си сменя работата и имах 1 месец, в който не работих между старата и новата работа. В този период живеех от заплата до заплата и имах спестени около 1000-2000 лева за едно пътуване.
Тогава поради невнимание станах жертва на онлайн измама, всичките пари от сметката ми бяха източени, останах на 0 и без приход. В последствие парите бяха възстановени, но това отне около 4-5 месеца. Което ще рече, че трябваше да живея в заем и да продам някои неща, за да издържа до първата си заплата на новата работа. Тогава осъзнах, че това няма как да продължава за напред и ще взема мерки.
Започнах да се уча от всякакви ресурси - книги, YouTube, приятели… Но най-вече практикувах и експериментирах всичко, което научех. Пробвала съм различни платформи за инвестиции, отваряла съм и съм затваряла сметки в различни банки и институции, записвала съм разходите си по различни начини…
И така докато намеря това, което работи най-добре за мен към дадения момент. Това е модел, който повтарям и до ден днешен, защото нуждите се променят и това, което работеше за мен преди, сега вече е по-различно и аз се адаптирам.
Как се промени перспективата ти към парите (разходи, спестявания, инвестиции) след като стана майка?
Много хубав въпрос! При мен повлия доста емоционално в посока нужда от по-голямо усещане за сигурност.
Увеличих аварийния си фонд. Увеличих инвестициите си. Разходите се увеличиха неизбежно, но се преразпределиха и по-различен начин като категории. Започнах активно да работя по втори източник на приходи. Мисля, че е нормално в моменти на такава голяма житейска промяна да променяме и финансовата си стратегия. Както казах по-рано - това, което е работело преди, най-вероятно няма да работи добре винаги и трябва да се адаптираме.
Има ли такова нещо като грешно похарчени пари за децата? Много родители се „успокояват”, че щом е за детето не трябва да правят компромиси с цената, или защото те не са имали като деца, сега презадоволяват децата си с цената на разбит семеен бюджет в края на месеца.
Това е доста често оправдание на много родители за това как харчат парите си. Въпросът е да има осъзнатост откъде идва това желание да похарчим толкова пари точно за дадената играчка или вещ за детето. Важно е да можем да се абстрахираме емоционално и да преценим дали наистина това е нужда или желание и да сметнем дали и кога можем да си позволим дадения разход.
Маркетингът се възползва максимално от емоционалните слабости на родителите, вменявайки точно тези думи „За дете не се прави компромис” , „Най-доброто за вашето дете” и т.н.
Какво всъщност купуваме обаче? Купуваме играчка, или усещане че сме по-добър родител? Усещане, че се вписваме? Компенсираме, че работим твърде много време и не прекарваме достатъчно такова с детето си? Подаряваме си облекчение за това, че сме се скарали на детето, карайки го да се усмихне с подаръка? Всеки сам трябва да си отговори на тези въпроси.
В същото време мисля, че родителите сме склонни да се лишаваме от много неща, от които се нуждаем или дори просто желаем. Оправданието е, че парите не стигат. Единствено с увеличаване на приходите ли можем да решим този проблем или има начин да го постигнем и с правилно преразпределение на финансите, с които по принцип разполагаме?
Генерално с личните финанси има два типа проблеми - проблем с приходите и проблем с разходите. За да видите какъв проблем имате, трябва първо да сте много наясно откъде идва и къде отива всеки един ваш лев - с други думи да си записвате всичко поне 1-2 месеца.
След като имате тези данни, може да стигнете до извода, че приходите ви са твърде ниски и не покриват дори нуждите на семейството ви, следователно не остават никакви пари за желания и трябва да увеличите прихода.
Вторият вариант е - имате твърде много разходи за желания и парите не ви стигат, съответно трябва да преразгледате разходите си и да помислите как да ги преразпределите така, че да ви стигат. Тук е ключово да правите разлика между разходи за нужди и разходи за желания.
На какви финансови уроци искаш да научиш дъщерите си?
Бих искала да ги науча, че парите са инструмент, с който, ако си служиш умело, можеш да постигнеш голяма част от мечтите си, както и да правиш добро. Иска ми се да ги науча от рано да менажират личния си бюджет, както и да инвестират.
Аз лично имах седмичен бюджет още от 7-годишна. Дори и да са били дребни стотинки - изборът беше мой дали да ги изхарча за един ден и после да стоя гладна, или да си харча всеки ден по малко, или пък да заделя част от тях. За съжаление, от към инвестиции уроците в моето детство бяха фокусирани главно в посока предприемачество. Това е нещо, което искам да променя в уроците, които ще предам - има много други варианти за инвестиции и не всички са свързани с много труд, а по-скоро с правилни решения и действия в точния момент.
Би ли отправила едно бързо финансово предизвикателство към нашите читатели или да им зададеш ти един, да го наречем, финансов въпрос, на който да си отговорят или да ги размисли?
Хаха, ами аз до тук май дадох повече въпроси, отколкото отговори...
За завършек може би бих задала следния въпрос, тъй като знам че повечето читатели са майки:
Какво за вас значи „да подсигуря децата си”?
За какво точно искате да ги подсигурите?
А предизвикателството е да си сметнат точно колко дни, седмици или месеца могат да изкарат без приходи, без да теглят кредити, без да вземат пари назаем, без да продават вещи или имущество. Ако цифрата е под три месеца да забравят за първия въпрос и да се запитат
„Какво всъщност значи да подсигуря себе си и ако нямам приходи три месеца как ще издържам децата си през това време?”
Ако отговорите на въпроса не им харесат също съм на разположение за менторски сесии и коучинг. Ще се радвам и ако някой сподели своите размисли и изводи в Инстаграм, като може да ме тагне @mama.talks.money или пък да ми пише на лично съобщение.
Comments